« Srpanj 2017 »

Ukupno: 2208127

21.07.2017. 09:08
21. srpnja - Dan borbe protiv pokusa na životinjama
Procjenjuje se da se 12,1 milijun životinja, uključujući miševe, zečeve, ne-ljudske primate, pse, mačke i ribe, i nadalje svake godine koristi u laboratorijima diljem Europske unije za različite svrhe, od kojih većina nije izravno povezana s medicinskim napretkom. Stoga se svake godine na današnji dan obilježava Dan borbe protiv pokusa nad životinjama.

11.07.2017. 10:22
11. srpnja - Svjetski dan stanovništva
Svjetski dan stanovništva slavi se svake godine 11. srpnja, s ciljem podizanja svijesti o globalnim pitanjima stanovništva. Ujedinjeni narodi proglasili su 11. srpnja 1989. godine Svjetskim danom stanovništva (dan kad je ukupna svjetska populacija dosegla razinu od pet milijardi ljudi) kako bi se ukazalo na hitnost i važnost populacijskih pitanja u kontekstu općih razvojnih planova i programa te na potrebu pronalaženja rješenja na ta pitanja.

21.06.2017. 08:31
21. lipnja - Svjetski dan glazbe
U mnogim zemljama svijeta, 21. lipnja obilježava se kao Svjetski dan glazbe, odnosno Fete de la Musique. Toga dana glazbenici amateri, ali i profesionalci, besplatno nastupaju na javnim gradskim površinama podsjećajući na važnost glazbe u svakodnevnome životu.

10.07.2017. 13:05
Ministrica Divjak dala podršku projektu e-Škole
Zahvaljujući pilot projektu „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“, 151 škola će od jeseni biti spremna za primjenu modernijeg poučavanja koje će obilovati novim sadržajima i mogućnostima, rečeno je danas na predstavljanju dosadašnjih rezultata ovog projekta kojeg provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet.

01.07.2017. 14:56
Ispunite upitnik o digitalnim kompetencijama u okviru projekta CRISS
U siječnju 2017. godine započeo je CRISS (Demonstration of a scalable and cost-effective cloud-based digital learning infrastructure through the Certification of digital competences in primary and secondary schools) projekt iz programa Europske unije Obzor 2020.

29.06.2017. 11:22
U okviru projekta e-Škole objavljeno 70 novih scenarija poučavanja
U sklopu pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ objavljeno je 70 novih e-Škole scenarija poučavanja. Svi zainteresirani nastavnici nove scenarije mogu pronaći na mrežnoj stranici https://scenariji-poucavanja.e-skole.hr/ , a dostupno je 15 scenarija za nastavni predmet kemije, 18 fizike, 18 biologije te 19 matematike.

Izlet u Bjelovar
Autor: Sanja Vranješević, 21. 12. 2016.

Mali novinari Osnovne škole Veliko Trojstvo prošlog su četvrtka posjetili redakciju Bjelovarskog lista, tim Radija Terezije, prošetali središnjim gradskim trgom te proučili je li  božićni ugođaj stigao i na našu tržnicu.

Zavirite pod opširnije i u fotogaleriju!

U Bjelovarskom listu toplo nas je dočekala novinarka Slavica Trgovac Martan i otkrila nam što se krije iza vrata uredništva Bjelovarskog lista. Pretpostavljali smo da je posao novinara težak, ali smo se iznenadili koliko je složen. Biti novinar ne znači samo pratiti događanja i o njima pisati, nego doprijeti do srca čitatelja. Kada to uspijemo, otkrila nam je naša voditeljica, tada smo vrsni novinar. Još je nešto jako bitno,  govorila nam je glavna urednica Alica Pintarić, a to je pismenost. Da, besprijekorna pismenost je vrlo važna u novinarskom poslu, a meni se trenutačno čini kao nemogući ostvaraj. Vidjevši našu zaprepaštenost onime što sve moramo znati i koje vještine trebamo imati, novinari nam otkrivaju tajnu svog uspjeha: „Radi ono što voliš i ništa ti neće biti teško niti nedostižno!“ Ono što mi se čini najzanimljivije u njihovom poslu je terenski rad. Redovito su na terenu i malo vremena provode u redakciji. Zanimalo nas je kako uvijek stignu na vrijeme pa saznajemo da imaju raspoređene poslove, a ponekad im građani pošalju materijale s lica mjesta. Na kraju posjeta Bjelovarskom listu svi smo dobili keksiće iz najslađe tvornice Koestlin.

Kat iznad ove vrijedne redakcije je tim Radija Terezije. Na ulazu nas dočekuje vedra Ivanka Vrhovnik. Budući da je imala još nekih obaveza toga dana, naša voditeljica postaje Tatjana Uzelac.  E, tu smo tek ostali zatečeni. Došli smo baš u vrijeme kada voditeljice, Tatjana Uzelac i Antonia Pavleković,  čitaju vijesti u eter. Brzina čitanja bez pogreške, ujednačenost rada dviju voditeljica, savršena tempiranost u izmjenjivanju glazbe i vijesti, a još k tome i opuštenost – zaista impresivno.

Tatjana i Antonia rekle su nam da i one ponekad imaju tremu. Iskreno, ne vjerujem. Čini mi se da su nas samo htjele ohrabriti jer su vidjele kako smo zadivljeni izvedbom. Zahvaljujemo im na ljubaznosti i na nesebičnom otkrivanju tajni radijskog emitiranja.

Nastavljamo naš izlet i krećemo se gradskim korzom. Zanima nas božićni ugođaj u našem gradu. Baš kad smo mislili da nas više ništa ne može iznenaditi, opet smo iznenađeni ljepotom adventskog uređenja.  Svratili smo na tržnicu da vidimo jesu li se i kumice pripremile za nadolazeće blagdane pa prodaju svoje proizvode koji odišu Božićem. Božićna pšenica, adventski vijenci, mirisi domaće hrane- Božić dolazi.

Bili smo svi jako vrijedni, a istraživanje nas je izmorilo pa smo svratili u kafić na čaj da se okrijepimo i malo ugrijemo. Tu smo čekali naš prijevoz kući.

Ovaj ćemo izlet dugo pamtiti. Svi smo uživali.

Pisali: Mali novinari OŠ Veliko Trojstvo

Izvor: novinarska skupina