« Studeni 2017 »

20.11.2017. 09:21
20. studenoga - Međunarodni dan djeteta
Međunarodni dan djeteta obilježava se 20. studenoga s ciljem boljeg razumijevanja, prihvaćanja i dobrobiti sve djece. Generalna skupština UN-a je 20. studenoga 1959. godine usvojila "Deklaraciju o pravima djeteta", a 1989. godine "Konvenciju o pravima djeteta". Od 20. studenoga 1989. godine u cijelome se svijetu obilježava Međunarodni dan djeteta, koji je potaknula Organizacija Ujedinjenih naroda i njezine specijalizirane ustanove.

17.11.2017. 08:30
17. studenoga - Svjetski dan filozofije
Svjetski dan filozofije je međunarodna manifestacija koju je pokrenuo 2002. UNESCO-ov Ured za filozofiju. Manifestacija je zamišljena kao niz predavanja o filozofiji za širu javnost u svrhu boljeg razumijevanja struke i mjesta filozofije u suvremenom svijetu, a obilježava se svakog trećeg četvrtka u studenom.

16.11.2017. 08:35
16. studenoga - Međunarodni dan tolerancije
Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenoga. To je dan koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. Dan koji nas potiče na snošljivost prema drugima. Generalna Skupština Ujedinjenih naroda je 1996. godine pozvala zemlje članice da ustanove Dan tolerancije u sladu s Deklaracijom o principima tolerancije koja je potpisana od strane članica 16.11.1995. godine.

20.11.2017. 10:17
CARNet i Algebra potpisali Ugovor o nabavi usluge izrade obrazovnih sadržaja i provedba edukacija u sklopu projekta ''e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)''
U srijedu, 15. studenoga 2017. godine potpisan je “Ugovor o nabavi usluge izrade obrazovnih sadržaja i provedba edukacija u sklopu projekta ''e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)''.

17.11.2017. 11:45
Danas se obilježava 25. rođendan interneta u Republici Hrvatskoj
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet, Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu i Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva u petak, 17. studenoga 2017. godine obilježavaju 25 godina interneta u Republici Hrvatskoj. Svečanost se održava pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.

15.11.2017. 16:27
CARNetu i Srcu dodijeljene Povelje Republike Hrvatske
Odlukom predsjednice Republike Hrvatske gospođe Kolinde Grabar Kitarović, Hrvatskoj akademskoj i istraživačkoj mreži – CARNet i Sveučilišnom računskom centru (Srce) Sveučilišta u Zagrebu dodijeljene su danas Povelje Republike Hrvatske.

Izlet u Bjelovar
Autor: Sanja Vranješević, 21. 12. 2016.

Mali novinari Osnovne škole Veliko Trojstvo prošlog su četvrtka posjetili redakciju Bjelovarskog lista, tim Radija Terezije, prošetali središnjim gradskim trgom te proučili je li  božićni ugođaj stigao i na našu tržnicu.

Zavirite pod opširnije i u fotogaleriju!

U Bjelovarskom listu toplo nas je dočekala novinarka Slavica Trgovac Martan i otkrila nam što se krije iza vrata uredništva Bjelovarskog lista. Pretpostavljali smo da je posao novinara težak, ali smo se iznenadili koliko je složen. Biti novinar ne znači samo pratiti događanja i o njima pisati, nego doprijeti do srca čitatelja. Kada to uspijemo, otkrila nam je naša voditeljica, tada smo vrsni novinar. Još je nešto jako bitno,  govorila nam je glavna urednica Alica Pintarić, a to je pismenost. Da, besprijekorna pismenost je vrlo važna u novinarskom poslu, a meni se trenutačno čini kao nemogući ostvaraj. Vidjevši našu zaprepaštenost onime što sve moramo znati i koje vještine trebamo imati, novinari nam otkrivaju tajnu svog uspjeha: „Radi ono što voliš i ništa ti neće biti teško niti nedostižno!“ Ono što mi se čini najzanimljivije u njihovom poslu je terenski rad. Redovito su na terenu i malo vremena provode u redakciji. Zanimalo nas je kako uvijek stignu na vrijeme pa saznajemo da imaju raspoređene poslove, a ponekad im građani pošalju materijale s lica mjesta. Na kraju posjeta Bjelovarskom listu svi smo dobili keksiće iz najslađe tvornice Koestlin.

Kat iznad ove vrijedne redakcije je tim Radija Terezije. Na ulazu nas dočekuje vedra Ivanka Vrhovnik. Budući da je imala još nekih obaveza toga dana, naša voditeljica postaje Tatjana Uzelac.  E, tu smo tek ostali zatečeni. Došli smo baš u vrijeme kada voditeljice, Tatjana Uzelac i Antonia Pavleković,  čitaju vijesti u eter. Brzina čitanja bez pogreške, ujednačenost rada dviju voditeljica, savršena tempiranost u izmjenjivanju glazbe i vijesti, a još k tome i opuštenost – zaista impresivno.

Tatjana i Antonia rekle su nam da i one ponekad imaju tremu. Iskreno, ne vjerujem. Čini mi se da su nas samo htjele ohrabriti jer su vidjele kako smo zadivljeni izvedbom. Zahvaljujemo im na ljubaznosti i na nesebičnom otkrivanju tajni radijskog emitiranja.

Nastavljamo naš izlet i krećemo se gradskim korzom. Zanima nas božićni ugođaj u našem gradu. Baš kad smo mislili da nas više ništa ne može iznenaditi, opet smo iznenađeni ljepotom adventskog uređenja.  Svratili smo na tržnicu da vidimo jesu li se i kumice pripremile za nadolazeće blagdane pa prodaju svoje proizvode koji odišu Božićem. Božićna pšenica, adventski vijenci, mirisi domaće hrane- Božić dolazi.

Bili smo svi jako vrijedni, a istraživanje nas je izmorilo pa smo svratili u kafić na čaj da se okrijepimo i malo ugrijemo. Tu smo čekali naš prijevoz kući.

Ovaj ćemo izlet dugo pamtiti. Svi smo uživali.

Pisali: Mali novinari OŠ Veliko Trojstvo

Izvor: novinarska skupina