« Rujan 2017 »

Ukupno: 2220018

21.09.2017. 08:51
21. rujna - Međunarodni dan mira
Diljem svijeta 21. rujna se obilježava Međunarodni dan mira. Rezolucijom UN-a iz 2001. godine 21. rujna određen je danom nenasilja i prekida neprijateljstava na globalnoj razini. Međunarodni dan mira utemeljila je Opća skupština UN još 1981. u cilju obilježavanja i jačanja ideala mira među svim narodima i državama, namijenivši za njegovo obilježavanje treći utorak u rujnu.

21.09.2017. 08:48
21. rujna - Dan sadnje drveta
Dan sadnje drveta iniciran je u Finskoj 2004. godine a povezan je s osvješćivanjem javnosti javnosti o klimatskim promjenama i različitim ekosustavima na Zemlji. Sadnjom drveta pomažemo našem planetu. Dan sadnje drveta jedna je od najpoznatijih aktivnosti ENO programa.

16.09.2017. 08:45
16. do 22. rujna - Europski tjedan kretanja
Svake godine, počevši od 2002., Europski tjedan mobilnosti (European Mobility Week) se organizira od 16. do 22. rujna i posvećen je održivom kretanju / mobilnosti.

22.09.2017. 09:29
Webinar: The Complete Beginner’s Guide to Interactive Student Notebooks
U četvrtak, 28. rujna 2017. godine od 19 do 20 sati Hrvatsko udruženje profesora engleskog u suradnji s CARNetom održat će webinar pod nazivom The Complete Beginner’s Guide to Interactive Student Notebooks. Webinar je prvenstveno namijenjen učiteljima i nastavnicima engleskog jezika, ali i učiteljima i nastavnicima drugih predmeta koji bi htjeli promijeniti praksu korištenja uobičajenih bilježnica u svojoj nastavi.

21.09.2017. 13:47
CARNet potpisao ugovor za izradu 72 e-lektire
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet u sklopu nacionalnog pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ potpisala je Ugovor o nabavi usluge izrade 72 e-lektire. Ugovor je potpisan s dobavljačem Bulaja naklada d.o.o., a potpisali su ga ravnatelj CARNeta Goran Kezunović i direktor Bulaja naklade d.o.o. Zvonimir Bulaja.

15.09.2017. 13:39
Razvoj generičkih kompetencija učenika u projektu ATS2020
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet poziva sve zainteresirane na prezentaciju pokusne primjene modela projekta ATS2020 (Assesment of Transversal Skills 2020), koja će se održati u petak 22. rujna 2017. godine u prostorijama CARNeta, Josipa Marohnića 5, Zagreb.

Izlet u Bjelovar
Autor: Sanja Vranješević, 21. 12. 2016.

Mali novinari Osnovne škole Veliko Trojstvo prošlog su četvrtka posjetili redakciju Bjelovarskog lista, tim Radija Terezije, prošetali središnjim gradskim trgom te proučili je li  božićni ugođaj stigao i na našu tržnicu.

Zavirite pod opširnije i u fotogaleriju!

U Bjelovarskom listu toplo nas je dočekala novinarka Slavica Trgovac Martan i otkrila nam što se krije iza vrata uredništva Bjelovarskog lista. Pretpostavljali smo da je posao novinara težak, ali smo se iznenadili koliko je složen. Biti novinar ne znači samo pratiti događanja i o njima pisati, nego doprijeti do srca čitatelja. Kada to uspijemo, otkrila nam je naša voditeljica, tada smo vrsni novinar. Još je nešto jako bitno,  govorila nam je glavna urednica Alica Pintarić, a to je pismenost. Da, besprijekorna pismenost je vrlo važna u novinarskom poslu, a meni se trenutačno čini kao nemogući ostvaraj. Vidjevši našu zaprepaštenost onime što sve moramo znati i koje vještine trebamo imati, novinari nam otkrivaju tajnu svog uspjeha: „Radi ono što voliš i ništa ti neće biti teško niti nedostižno!“ Ono što mi se čini najzanimljivije u njihovom poslu je terenski rad. Redovito su na terenu i malo vremena provode u redakciji. Zanimalo nas je kako uvijek stignu na vrijeme pa saznajemo da imaju raspoređene poslove, a ponekad im građani pošalju materijale s lica mjesta. Na kraju posjeta Bjelovarskom listu svi smo dobili keksiće iz najslađe tvornice Koestlin.

Kat iznad ove vrijedne redakcije je tim Radija Terezije. Na ulazu nas dočekuje vedra Ivanka Vrhovnik. Budući da je imala još nekih obaveza toga dana, naša voditeljica postaje Tatjana Uzelac.  E, tu smo tek ostali zatečeni. Došli smo baš u vrijeme kada voditeljice, Tatjana Uzelac i Antonia Pavleković,  čitaju vijesti u eter. Brzina čitanja bez pogreške, ujednačenost rada dviju voditeljica, savršena tempiranost u izmjenjivanju glazbe i vijesti, a još k tome i opuštenost – zaista impresivno.

Tatjana i Antonia rekle su nam da i one ponekad imaju tremu. Iskreno, ne vjerujem. Čini mi se da su nas samo htjele ohrabriti jer su vidjele kako smo zadivljeni izvedbom. Zahvaljujemo im na ljubaznosti i na nesebičnom otkrivanju tajni radijskog emitiranja.

Nastavljamo naš izlet i krećemo se gradskim korzom. Zanima nas božićni ugođaj u našem gradu. Baš kad smo mislili da nas više ništa ne može iznenaditi, opet smo iznenađeni ljepotom adventskog uređenja.  Svratili smo na tržnicu da vidimo jesu li se i kumice pripremile za nadolazeće blagdane pa prodaju svoje proizvode koji odišu Božićem. Božićna pšenica, adventski vijenci, mirisi domaće hrane- Božić dolazi.

Bili smo svi jako vrijedni, a istraživanje nas je izmorilo pa smo svratili u kafić na čaj da se okrijepimo i malo ugrijemo. Tu smo čekali naš prijevoz kući.

Ovaj ćemo izlet dugo pamtiti. Svi smo uživali.

Pisali: Mali novinari OŠ Veliko Trojstvo

Izvor: novinarska skupina