« Siječanj 2018 »

15.01.2018. 09:00
15. siječnja - Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Iako je Island još u prosincu 1991. priznao neovisnost Hrvatske, kao Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske slavi se 15. siječnja, jer je toga dana 1992. godine Hrvatsku i Sloveniju, nakon Vatikana, priznala većina europskih zemalja i zemlje EU. Prije 19 godina RH je uspostavila diplomatske odnose s Njemačkom, državom koja je odigrala bitnu ulogu u priznavanju Hrvatske u svijetu.

10.01.2018. 11:23
10. siječnja - Međunarodni dan smijeha
Na inicijativu dr. Madana Katarie, na današnji se dan od 1998. godine obilježava Međunarodni dan smijeha. Cilj obilježavanja ovog dana je da se ljudi što više smiju jer je smijeh najbolji lijek. Smijeh zahtijeva rad 17 mišića lica. U odrasloj dobi smijemo se oko 15 puta dnevno, a djeca to čine oko 400 puta dnevno.

21.12.2017. 12:03
Prvi dan zime
Zimski suncostaj ili solsticij je početak zime na sjevernoj polutki, a događa se 21. ili 22. prosinca. Tada je Sunce u svom prividnom kretanju po nebu najjužnije ili najniže nad obzorjem. Sunčeve su zrake okomite na južnu obratnicu, na 23°27' južne geografske širine.

15.01.2018. 15:00
U okviru projekta e-Škole održan treći regionalni webinar
U sklopu provedbe pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ danas je u Tehničkoj školi Ruđera Boškovića u Vinkovcima održan treći regionalni webinar na temu “Primjena IKT-a u nastavi računalstva i matematike”.

18.12.2017. 13:49
Blagdansko radno vrijeme CARNetovog Helpdeska
U vrijeme božićnih i novogodišnjih blagdana CARNetov Helpdesk će raditi prema sljedećem rasporedu:

15.12.2017. 10:14
Dovršena izrada svih 240 scenarija poučavanja
Objavom preostalih 70 scenarija za STEM predmete, Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet u suradnji s projektnim partnerima dovršila je izradu svih 240 scenarija poučavanja koji su razvijani u sklopu pilot projekta "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola".

Međunarodna godina održive energije

Nakon  stoljeća korištenja energije fosilnih goriva, danas se globalna slika mijenja, a obnovljivi  se izvori energije sve više smatraju jednim od ključnih čimbenika budućeg razvoja Zemlje. Premda su još uvijek glavni izvori energije fosilna goriva, posebice nafta i ugljen, izvori tih energenata postaju sve oskudniji, stoga ćemo polako početi posezati za obnovljivim izvorima energije, kako bi unaprijedili svijet u kojem živimo, te osigurali napredak i budućnost naših potomaka. Obnovljivi izvori energije se također troše, no razlika je tome što se oni ne iscrpljuju kao neobnovljivi izvori energije, te se obnavljaju u određenom ritmu.

U prosincu 2010. godine Glavna skupština UN-a proglasila je 2012. 'Međunarodnom godinom održive energije za sve', u znak priznanja da je pristup novim povoljnim energetskim uslugama neophodan za održivi razvoj i za ostvarivanje Milenijskih ciljeva razvoja.

'Međunarodna godina održive energije za sve' predstavlja vrijednu priliku za podizanje svijesti o važnosti povećanja pristupa energiji, energetskoj učinkovitosti i obnovljivih izvora energije. To je poziv za promicanje akcija o energetskim pitanjima na lokalnoj, nacionalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini prema međunarodno dogovorenim razvojnim ciljevima.

Pod pojmom energetska učinkovitost podrazumijevamo učinkovitu uporabu energije u svim sektorima krajnje potrošnje energije: industriji, prometu, uslužnim djelatnostima, poljoprivredi i u kućanstvima.Energetska učinkovitost znači uporabiti manju količinu energije (energenata) za obavljanje istog posla – funkcije (grijanje ili hlađenje prostora, rasvjetu, proizvodnju raznih proizvoda, pogon vozila, i dr.). Energetska učinkovitost ne smije se  promatrati kao štednja energije,  štednja uvijek podrazumijeva određena odricanja, dok učinkovita uporaba energije nikada ne narušava uvjete rada i življenja.  Energetska učinkovitost prvenstveno je stvar svijesti ljudi i njihovoj volji za promjenom ustaljenih navika prema energetski učinkovitijim rješenjima. Učinkovitom uporabom energije podiže se kvaliteta vlastitog okoliša te se pridonosi globalnoj borbi za suzbijanje klimatskih promjena.

Efikasno korištenje energije podrazumijeva primjenu energetski efikasnih materijala, uređaja, sustava i tehnologija koji su dostupni na tržištu, s ciljem smanjenja utroška energije uz postizanje istog efekta (toplinskog, rashladnog, rasvjete, procesa kuhanja, pranja...). Zapamtite, energija nije besplatna, na nju trošimo znatan dio kućnog ili poslovnog budžeta.

S obzirom, da je WEB stranica naše škole, prošle godine osvojila treće mjesto za najskockaniji WEB 2011., ove godine ušla je u Klub najskockanijih webova koji imaju poseban zadatak. Ovogodišnji poseban zadatak za škole članice u Klubu najskockanijih je u znaku Međunarodne godine održive energije za sve. Prihvatili smo ovaj zadatak, kako bi osim doprinosa obilježavanju ove važne globalne teme, putem raznih edukativnih i zabavnih aktivnosti, kroz suradnju s lokalnim vlastima, roditeljima naših učenika, pridonijeli širenju ekološke svijesti svojih prijatelja, učitelja, nastavnika, roditelja te mještana našeg mjesta, općine i grada.

Sve svoje aktivnosti predstavit ćemo na našoj stranici. Kako bi se lakše snalazili u našim aktivnostima slijedite naš putokaz.

Vaš WEBtim !

Pregled aktivnosti koje smo provodili tijekom kampanje!

letak, energija.docx