Energetska obnova PO Šandrovac

« Prosinac 2021 »

ISPRIČNICE

Poštovani roditelji!

Ovdje možete preuzeti ispričnice za opravdavanje izostanaka učenika od strane Vas roditelja!

ISPRICNICA RODITELJA.docx

Odabrani udžbenici

30.11.2021. 13:17
CARNET sudjeluje u NATO međunarodnoj vježbi ,,Cyber Coalition 2021"
Vlade, državne institucije, organizacije i kompanije u svojem djelovanju sve više koriste kibernetički prostor što dovodi do većeg rizika od hakerskih napada. Upravo se hakerski napadi danas smatraju najvećom prijetnjom ... The post CARNET sudjeluje u NATO međunarodnoj vježbi ,,Cyber Coalition 2021" appeared first on CARNET .

30.11.2021. 12:32
Prijavite se na e-Škole regionalne skupove za ravnatelje i osnivače škola
Već od sljedećeg tjedna, kao dio aktivnosti zajednice praktičara u sklopu II. faze programa e-Škole, kreće provedba drugog ciklusa regionalnih skupova namijenjenih svim ravnateljima osnovnih i srednjih škola kao i predstavnicima ... The post Prijavite se na e-Škole regionalne skupove za ravnatelje i osnivače škola appeared first on CARNET .

29.11.2021. 09:39
Posjetite Učionicu budućnosti u sklopu izložbe Predmet: Hrvatski
Od 1. do 8. prosinca 2021. godine u Galeriji Klovićevi dvori održavat će se Učionica budućnosti na kojoj će se odvijati radionice za učenike i nastavnike. Na radionicama će se ... The post Posjetite Učionicu budućnosti u sklopu izložbe Predmet: Hrvatski appeared first on CARNET .

Najpopularnijih 10 pitanja i odgovora:

Što je fotosinteza? [11817]

Zašto je more plavo? [5435]

Koliko godina ima dana? [2925]

koliko stonoga ima nogu ? [2924]

Što jede lav ? [2536]

koliko nastavnih dana ima jedni polugodište? [2198]

Na koji način rade solarne ploče? [2183]

Posljedice sunčevog zračenja? [2163]

Štetne   posljedice   prekomjernog  sunčanja  odražavaju se na ljudski organizam, ne samo neposredno poslije sunčanja, već imaju i zbirno djelovanje u starijoj dobi. Zbog toga se mladi, a posebno djeca trebaju pravilno zaštititi.

Štetno djelovanje sunčevog zračenja potiče od djelovanja ultraviolentnog zračenja. Iako je postotak  UV zračenja mali u odnosu na sunčev spektar, posljedice su velike, ako  mu  se  izlaže dugo  i bez zaštite. UV zračenje štetno djeluje na oči, kosu, kožu. Na koži može izazvati degenerativna i maligna oštećenja.

Najveća opasnost od UV zračenja je od 12 do 14 h ljeti,  kada sunčevi zraci padaju na zemlju uspravno,  nešto manje od 10-12 h  ujutro i  od  14 – 16 h poslije podne. Umjerena štetnost zračenja je od 8-10 h i od 16-18 h poslije podne. Gotovo da nema nikakve opasnosti rano ujutro i kasno poslije podne.

Ljudi misle da je preplanulost dobar izgled kože. Dermatolozi kažu da je to već oštećenje kože. Koža  sabira  sva  oštećenja  nastala  tokom života, pa je mogućnost njenog obnavljanja sve manja. Pretjerana izloženost suncu od djetinjstva dovodi do degenerativnih promjena kože, što se opet može razviti u rak kože.

Jedna od  posljedica  prekomjernog  izlaganja suncu je alergija, poznata  kao solarni dermatitis, a koja se može javiti već poslije kratkog vremena u vidu otoka, osipa i crvenih mrlja.

Zbog slabljenja odbrambenih mehanizama na suncu može doći do aktivi ranja virusa herpesa.

Pretjerano izlaganje suncu može izazvati opekotine. Simptomi su u vidu napete  kože, bolova,  otoka, mjehurića, a može se  javiti  i  visoka temperatura, groznica, mučnina.

Odgovorio: Sanja Husnjak dana 09.09.2011.

Koliki je životni vijek Tarantule ? [2126]

Znate li da brzo dolazi Halloween ? [1985]