2011-03-16 18:18:00

Zamorci

Zamorac je glodavac iz obitelji Caviidae i razreda Cavia. Ima sveukupno devet vrsta, ali je najpoznatija C. porcellus, običan zamorac.

Potječe od pretka Cavia cutleri, koji još obitava u Južnoj Americi. Zamorce su držali Inke više ili manje kao kućne ljubimce (točnije, za jelo) davno prije dolaska Europljana. Osvajanjem u XVI st. španjolski konkvistadori su ih pronašli kako slobodno trče po kućama ljudi i odnijeli u Europu, no zamorci su i dalje zadržali svoju ulogu kao hrana.

Danas su zamorci jedno od najomiljenijih dječjih kućnih ljubimaca širom svijeta.

Najpoznatiji su: engleski zamorac (sa kratkom i sjajnom dlakom), paragvajski (sa dugom dlakom) i argentinski zamorac (sa kratkom grubom dlakom).

Zamorce nije uopće teško uzgajati jer je najbitnija tvar u njihovoj prehrani vitamin C koji im se mora davati redovito. Najbolje je dodavati preparat u vodu, i to u omjeru 1/2 šumeće tablete preparata vitamina C na 1/2 l vode.

Ženka zamorca nosi u prosjeku 2 mjeseca, a dužina graviditeta ovisi o broju mladunaca, jer što je više mladunaca ženka će se prije okotiti. Mladi na svijet dolaze u naprednijoj fazi od drugih vrsta glodavaca. Rađaju se s dlakom, otvorenim očima, stalnim a ne mliječnim zubima, i već su nakon 2 dana sposobni uzimati čvrstu hranu, ali je ipak potrebno da neko vrijeme (20 - 30-ak dana) provedu s majkom zbog stjecanja imuniteta preko mlijeka. Ženka može imati 3 legla godišnje, a spolno je zrela s mjesec dana, dok je mužjak spolno zreo s 2-3 mjeseca. Mužjaka nije potrebno odvajati od ženke poslije parenja, ni poslije okota, jer kod njih nije izražena pojava kanibalizma kao kod drugih glodavaca.

Ženka mora imati prvo leglo do svog 8 mjeseca. Ako se prvi puta spari kasnije od toga može imati velikih problema pri porodu, pa i uginuti. Problem je u elastičnosti zdjelice.

ZAMORAC KAO KUĆNI LJUBIMAC

Zamorac je idealan ljubimac za obitelji koje nemaju puno prostora, jer je sasvim zadovoljan u prostoru veličine ne manje od 30x60 cm, no, ako mu dozvolite, pratit će vas svuda po stanu, a i po dvorištu ili travnjaku. Zubi mu stalno rastu, pa se moraju trošiti.
Upravo zbog toga je važno da nastamba i sve što u nju stavljate ne bude toksično, prilikom izbora kaveza trebamo imati na umu da li imamo samo jednog zamorca ili više njih, pa je sve to važno i može se kupiti u specijaliziranim trgovinama. Materijal od kojeg je napravljen krevet za spavanje zamorca neka bude od mekanog i toplog materijala (hoblovina ili slama) koja dobro upija tekučinu i mirise. Nikako nemojte na dno kaveza stavljati novinski papir jer je olovo sa novinskog papira vrlo toksično.

Zamorčić voli dodir i maženje.

Treba mu dosta C vitamina, pa će biti sretan ako mu dajete kupus. Nije loše dati mu i voća, posebno kriške limuna i jabuke (bez sjemenki, jer su otrovne).

 


Osnovna škola Veliko Trojstvo