DJEČJA PRAVA

« Siječanj 2021 »

ISPRIČNICE

Poštovani roditelji!

Ovdje možete preuzeti ispričnice za opravdavanje izostanaka učenika od strane Vas roditelja!

ISPRICNICA RODITELJA.docx

Odabrani udžbenici

Rezultati odabranih udžbenika za 2019./2020. školsku godinu za 1. i 5. razred, te za biologiju, kemiju i fiziku u 7. razredu, te drugih obrazovnih materijala

15.01.2021. 08:38
15. siječnja - Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Iako je Island još u prosincu 1991. priznao neovisnost Hrvatske, kao Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske slavi se 15. siječnja, jer je toga dana 1992. godine Hrvatsku i Sloveniju, nakon Vatikana, priznala većina europskih zemalja i zemlje EU.

31.12.2020. 08:14
31. prosinca - Silvestrovo
Silvestrovo ili Stara godina je posljednji dan u godini, 31. prosinca i noć uoči nove godine. Silvestarska noć obilježava se proslavama pa se tako doček nove godine u Hrvatskoj održava obično uz vatromet. Najčeše se slavi zajedno s obitelji ili prijateljima kod kuće ili u posljednje vrijeme - vani na otvorenom.

21.12.2020. 09:03
Prvi dan zime
Zimski suncostaj ili solsticij je početak zime na sjevernoj polutki, a događa se 21. ili 22. prosinca. Tada je Sunce u svom prividnom kretanju po nebu najjužnije ili najniže nad obzorjem. Sunčeve su zrake okomite na južnu obratnicu, na 23°27' južne geografske širine.

15.01.2021. 14:02
Istraživanje tržišta – poziv na sastanak
U sklopu II. faze programa ,,e-Škole: Cjelovita informatizacija procesa poslovanja škola i nastavnih procesa u svrhu stvaranja digitalno zrelih škola za 21. stoljeće" Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET ... The post Istraživanje tržišta – poziv na sastanak appeared first on CARNET .

14.01.2021. 16:24
Prethodno savjetovanje – Nabava aplikacije za upravljanje školskom mrežom
Hrvatska akademska i istraživačka mreža-CARNET objavila je prethodno savjetovanje sa zainteresiranim gospodarskim subjektima za nabavu aplikacije za upravljanje školskom mrežom. Prethodno savjetovanje objavljeno je 13. siječnja 2021., a rok za ... The post Prethodno savjetovanje – Nabava aplikacije za upravljanje školskom mrežom appeared first on CARNET .

13.01.2021. 10:12
Prethodno savjetovanje – Nabava sustava za korisnike (CARNET gama)
Hrvatska akademska i istraživačka mreža-CARNET objavila je prethodno savjetovanje sa zainteresiranim gospodarskim subjektima za nabavu sustava za korisnike – CARNET gama. Prethodno savjetovanje objavljeno je 11. siječnja 2021., a rok ... The post Prethodno savjetovanje – Nabava sustava za korisnike (CARNET gama) appeared first on CARNET .

Recikliramo papir

Pod dodatnom nastavom iz prirode i društva učenici su naučili kako se reciklira papir. Od recikliranog papira izrađivali su ukrase, čestitke, straničnike i oznake za vrata!

Postupak kako smo reciklirali papir!

Odlučili smo iskoristiti stare hamere, novine, kartone. Papir se može izraditi od različitih materijala kao što su pamuk, konoplja, bananino lišće, trava, ali papir se najčešće radi od celulozne kaše koja se dobiva paranjem drveća.
S obzirom da svi znamo da je za proizvodnju novog papira potrebno uništiti šume onda recikliranje nije samo zabavno već nužno ukoliko želimo sačuvati ovaj naš jedini okoliš i planet kakav poznajemo.
Ovaj postupak izrade papira ne uči nas kako napraviti papir kakav obično koristimo, ali nas uči kako napraviti svoje čestitke, straničnik, kutije...Možete pomiješati papire raznih boja, samo obratite pažnju za što ćete papir koristiti. Ukoliko papir želite koristiti za pisanje koristite svijetle papire, a u samu izradu dodajte škrobno brašno (gustin) ili ljepilo za drvo.

Postupak

1. Sakupite papir za recikliranje, pokušajte sakupiti deblji i tanji papir. Deblji papir ima duža vlakna pa će i čvrstoća papira biti jača, dok onaj tanji daje mekoću teksture.

2. Istrgajte novine na manje komade i stavite u posudu s vrućom vodom.

3.   Miješalicom (mikserom) napravite jednoličnu kašu . Ako želite čvršći papir, dodajte malo škrobnog brašna ili ako želite da vam papir bude u boji dodajte komadiće obojenih novina, istrošenog hamera.

4. Dobivenu kašu stavite na mrežicu (npr. plastična ili metalna mrežica koja se stavlja na prozor za zaštitu od insekata) koja je  postavljena na deblji sloj novina.

5. Sve prekrijte slojem novina ili starom tkaninom i razvaljajte kašu valjkom za tijesta ili staklenom bocom u što tanji sloj. Podignite novine ili tkaninu i dobili ste svoj reciklirani papir. Stavite sušiti najmanje jedan dan na suncu ili malo duže ovisno o prostoriji u kojoj se suši.

Recikliramo plastične vrećice

Bez obzira što znamo da plastične vrećice štetno utječu na okoliš, opet ih bez razmišljanja koristimo, opravdavajući se "kad nam baš trebaju".

Mi smo odlučili skupiti plastične vrećice i reciklirati ih. Recikliranje smo proveli peglanjem više tanjih dijelova plastičnih vrećica i tako dobili nove reciklirane torbe, pernice i torbice za mobitele...Pokušajte i vi! Probudite u sebi malog kreativca s ekološkom sviješću....

Donosimo vam postupak izrade! (tko nije spretan sa šivaćom mašinom, preporučamo ručno šivanje!)

Jeste li znali????