Energetska obnova PO Šandrovac

« Siječanj 2022 »

ISPRIČNICE

Poštovani roditelji!

Ovdje možete preuzeti ispričnice za opravdavanje izostanaka učenika od strane Vas roditelja!

ISPRICNICA RODITELJA.docx

Odabrani udžbenici

20.01.2022. 14:02
Poziv na istraživanje tržišta – sigurnosne komponente za zaštitu školskih mreža
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET planira započeti postupak javne nabave sigurnosnih komponenti za zaštitu školskih mreža u sklopu II. faze programa ,,e-Škole: Cjelovita informatizacija procesa poslovanja škola i ... The post Poziv na istraživanje tržišta – sigurnosne komponente za zaštitu školskih mreža appeared first on CARNET .

14.01.2022. 14:21
Upozorenje: e-Dnevnik phishing URL
U tijeku je phishing kampanja koja cilja korisnike e-Dnevnika. Poruka je poslana s e-adrese: e.dnevnik.potvrde@gmail.com, a sadrži phishing URL koji vodi na formu za krađu korisničkih podataka. Phishing URL – hxxp://e-dnevnik-potvrde[.]c1[.]biz/ ... The post Upozorenje: e-Dnevnik phishing URL appeared first on CARNET .

05.01.2022. 13:46
Poziv na istraživanje tržišta – pomoćna digitalna tehnologija
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET planira započeti postupak javne nabave pomoćne digitalne tehnologije u sklopu projekta "Podrška ostvarenju jednakih mogućnosti u obrazovanju za učenike s teškoćama u razvoju" ... The post Poziv na istraživanje tržišta – pomoćna digitalna tehnologija appeared first on CARNET .

Recikliramo papir

Pod dodatnom nastavom iz prirode i društva učenici su naučili kako se reciklira papir. Od recikliranog papira izrađivali su ukrase, čestitke, straničnike i oznake za vrata!

Postupak kako smo reciklirali papir!

Odlučili smo iskoristiti stare hamere, novine, kartone. Papir se može izraditi od različitih materijala kao što su pamuk, konoplja, bananino lišće, trava, ali papir se najčešće radi od celulozne kaše koja se dobiva paranjem drveća.
S obzirom da svi znamo da je za proizvodnju novog papira potrebno uništiti šume onda recikliranje nije samo zabavno već nužno ukoliko želimo sačuvati ovaj naš jedini okoliš i planet kakav poznajemo.
Ovaj postupak izrade papira ne uči nas kako napraviti papir kakav obično koristimo, ali nas uči kako napraviti svoje čestitke, straničnik, kutije...Možete pomiješati papire raznih boja, samo obratite pažnju za što ćete papir koristiti. Ukoliko papir želite koristiti za pisanje koristite svijetle papire, a u samu izradu dodajte škrobno brašno (gustin) ili ljepilo za drvo.

Postupak

1. Sakupite papir za recikliranje, pokušajte sakupiti deblji i tanji papir. Deblji papir ima duža vlakna pa će i čvrstoća papira biti jača, dok onaj tanji daje mekoću teksture.

2. Istrgajte novine na manje komade i stavite u posudu s vrućom vodom.

3.   Miješalicom (mikserom) napravite jednoličnu kašu . Ako želite čvršći papir, dodajte malo škrobnog brašna ili ako želite da vam papir bude u boji dodajte komadiće obojenih novina, istrošenog hamera.

4. Dobivenu kašu stavite na mrežicu (npr. plastična ili metalna mrežica koja se stavlja na prozor za zaštitu od insekata) koja je  postavljena na deblji sloj novina.

5. Sve prekrijte slojem novina ili starom tkaninom i razvaljajte kašu valjkom za tijesta ili staklenom bocom u što tanji sloj. Podignite novine ili tkaninu i dobili ste svoj reciklirani papir. Stavite sušiti najmanje jedan dan na suncu ili malo duže ovisno o prostoriji u kojoj se suši.

Recikliramo plastične vrećice

Bez obzira što znamo da plastične vrećice štetno utječu na okoliš, opet ih bez razmišljanja koristimo, opravdavajući se "kad nam baš trebaju".

Mi smo odlučili skupiti plastične vrećice i reciklirati ih. Recikliranje smo proveli peglanjem više tanjih dijelova plastičnih vrećica i tako dobili nove reciklirane torbe, pernice i torbice za mobitele...Pokušajte i vi! Probudite u sebi malog kreativca s ekološkom sviješću....

Donosimo vam postupak izrade! (tko nije spretan sa šivaćom mašinom, preporučamo ručno šivanje!)

Jeste li znali????